reklama

Čo je vlastne Päť elementov spomínaných vo Feng Shui?

Podľa filozofie Ďalekého východu sa priebeh prírodných javov určuje vzájomným pôsobení piatich elementov a to:  DREVO, OHEŇ, ZEM, KOV a VODA . Týchto päť prvkov sa, rovnako ako YIN a YANG, spája s ročnými obdobiami, denným časom, svetovými stranami, chuťami jedla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Čo ma veľmi zaujalo pri čítaní knižky „Prečo Číňania nepočítajú kalórie“ od Lorraine Clissold je práve uplatňovanie pôsobenia piatich elementov pri tradičnom čínskom varení a výbere surovín. Jedlo je v tradičnej čínskej medicíne považované za liek a len vyvážená strava všetkých zastúpených chutí je telu prospešná. Prosím nespojte si tradičné čínske recepty s čínou, ktorú poznáte zo Slovenska. To čo je dostupné nám v ázijských bistrách je verzia veľmi prispôsobená na naše chute.

Elementy a ročné obdobia:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DREVO-jar, OHEŇ-leto, ZEM-koniec leta, KOV-jeseň, VODA-zima

Obrázok blogu

Elementy a YIN/YANG:

DREVO-yin, OHEŇ-yang, ZEM-yin, KOV-yin, VODA-yang

Elementy a chute:

DREVO-kyslá, spája sa s orgánom pečeň/žlčník a otvorom tela oči

OHEŇ-horká, spája sa s orgánom srdce/tenké črevo a otvorom tela jazyk

ZEM-sladká, spája sa s orgánom slezina/žalúdok a otvorom tela ústa

KOV-ostrá, spája sa s orgánom pľúca/hrubé črevo a otvorom tela nos

VODA-slaná, spája sa s orgánom obličky/močový mechúr a otvorom tela uši

Podľa čínskej liečby stravou a diagramu Piatich elementov má všetko-aj pokrmy-päť chutí: sladkú, kyslú, slanú, štiplavú a horkú a každá z nich „vstupuje“ do jedného z piatich orgánov. Sladká vstupuje do sleziny-žalúdka, kyslá si nachádza cestu do pečene-žlčníka, horká vstupuje do srdca-tenkého čreva, trpká do pľúc-hrubého čreva a slaná do obličiek-močového mechúra. Správne množstvo chuti orgán stimuluje a prospieva mu a naopak, priveľa chuti mu škodí a bráni plniť jeho funkcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšinu chutí rozoznáme jednoducho-sójová omáčka je rovnako ako morské riasy slaná, citróny sú kyslé, zázvor, cesnak, jarná cibuľka, čili a čierne korenie sú štiplavé, ocot zase kyslý a horký. Potreba udržať v strave rovnováhu chutí je ďalším dôvodom, aby sme jedli viac zeleniny a ovocia, lebo na rozdiel od mäsa a potravín s obsahom uhľlohydrátov poskytujú celú škálu chutí a často aj ich kombináciu. Napríklad špargľa je jemne štiplavá a horká, zeler a šalát sú horké a sladké, paradajky, grapefruit a kivi sladké a kyslé.

Sladké potraviny, môžu byť aj niektoré „zdravé“ ako hrášok, šampiňóny, orechy, ba dokonca aj ryža.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Elementy a svetové strany:

DREVO-Východ, JuhoVýchod, OHEŇ-Juh, ZEM-SeveroVýchod, Centrum, JuhoZápad, KOV-Západ, SeveroZápad, VODA-Sever

Každá svetová strana predstavuje určitú oblasť nášho života. Napr. Sever sa spája s kariérou v zmysle cesta životom, kariéra v zamestnaní/podnikaní. SeveroVýchod reprezentuje „kontempláciu“-vzdelanie. Je to akoby obdobie medzi smrťou a narodením, zvažovaní a vyhodnocovaní, čo sme sa počas celého života naučili. Východ sa spája so zdravím. JuhoVýchod s bohatstvom, finančnými tokmi. Juh reprezentuje postavenie v spoločnosti, ako nás vnímajú ľudia. JuhoZápad je láska, vzťah dvoch ľudí. Západplány do budúcnosti, deti. A SeveroZápad sú naši priatelia, naše „siete“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svetové strany súvisia aj s členmi rodiny a môžete to využiť, zabaviť sa pri robení zasadacieho poriadku:

Otec-SZ, Matka-JZ, Najstarší Syn-V, Stredný Syn-S, Najmladší Syn-SV, Najstaršia Dcéra-JV, Stredná Dcéra-J, Najmladšia Dcéra-Z

Elementy spolu súvisia a navzájom sa ovplyvňujú:

DREVO-vytvára OHEŇ, oslabuje VODU a kontroluje ZEM

OHEŇ-vytvára ZEM, oslabuje DREVO a kontroluje/ničí KOV

ZEM-vytvára KOV, oslabuje OHEŇ a kontroluje VODU

KOV-vytvára VODU, oslabuje ZEM a kontroluje DREVO

VODA-vytvára DREVO, oslabuje KOV a kontroluje/ničí OHEŇ

Možnosti ako stvárniť jednotlivé elementy v obytnom priestore a záhrade:

VODA

V interiéroch: čerstvá voda, akvárium, izobé fontánky, sklené predmety, čierne predmety, čierne látky, nepravidelne tvarované predmety.

V exteriéroch: rybník, potôčik, fontána, vtáčie napájadlo, ale aj nepravidelne tvarované sklené predmety. Z rastlín sú vhodné najmä druhy so zvlnenými listami a nepravidelným vzrastom. Napr. skalníky, vodné rastliny.

DREVO

V interiéroch: rastliny, predmety z dreva, papiera, predmety s vysokám, úzkym tvarom a zelenej farby.

V exteriéroch: prvok drevo posilnia všetky štíhle, stĺpovité rastliny alebo predmety, ťahajúce sa do výšky. Napr. z rastlín plamienok, divozel malokvetý, tis obyčajný. Z predmetov je najlepšie použiť stĺpy či štíhle figúry. Účinok sa zintenzívni zelenou farbou.

OHEŇ

V interiéroch: otvorený kozub, červené a špicaté predmety.

V exteriéroch: dohora zašpicatené rastliny, alebo so špicatými listami, s tŕňmi. Napr. ruže, fakľovky, smrek, záhradné lampy, kzub a gril.

ZEM

V interiéroch: hnedé, hutné, ploché a široké predmety zo sadry, porcelánu, hliny a keramiky alebo prírodných vlákien.

V exteriéroch: rozložité rastliny ako vres obyčajný, borievka rozprestretá, ako aj ploché a široké predmety zo sadry, z porcelánu, hliny či keramiky

KOV

V interiéroch: oblé alebo oválne kovové predmety

V exteriéroch: keďže oblé alebo guľovité objekty zastupjú energiu kovu, vhodné su zaoblene zastrihnutý krušpán vždyzelený, gypsomilky, ale aj farebné gule, oblé a oválne figúry.

Obrázok blogu
Ivica Jurikova

Ivica Jurikova

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bylinková Lady, ktorá skúša bylinky v podobe čajov, polievok, ich liečivé účinky a použitie v dnešnom rýchlom svete. Zoznam autorových rubrík:  ČÍNSKE ČÁRY MÁRY BYLINKYFENG SHUI

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu