Čo je vlastne Päť elementov spomínaných vo Feng Shui?

Autor: Ivica Jurikova | 26.8.2012 o 15:20 | (upravené 1.9.2012 o 10:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  136x

Podľa filozofie Ďalekého východu sa priebeh prírodných javov určuje vzájomným pôsobení piatich elementov a to:  DREVO, OHEŇ, ZEM, KOV a VODA . Týchto päť prvkov sa, rovnako ako YIN a YANG, spája s ročnými obdobiami, denným časom, svetovými stranami, chuťami jedla.

Čo ma veľmi zaujalo pri čítaní knižky „Prečo Číňania nepočítajú kalórie“ od Lorraine Clissold je práve uplatňovanie pôsobenia piatich elementov pri tradičnom čínskom varení a výbere surovín. Jedlo je v tradičnej čínskej medicíne považované za liek a len vyvážená strava všetkých zastúpených chutí je telu prospešná. Prosím nespojte si tradičné čínske recepty s čínou, ktorú poznáte zo Slovenska. To čo je dostupné nám v ázijských bistrách je verzia veľmi prispôsobená na naše chute.

Elementy a ročné obdobia:

DREVO-jar, OHEŇ-leto, ZEM-koniec leta, KOV-jeseň, VODA-zima

2.jpeg

Elementy a YIN/YANG:

DREVO-yin, OHEŇ-yang, ZEM-yin, KOV-yin, VODA-yang

Elementy a chute:

DREVO-kyslá, spája sa s orgánom pečeň/žlčník a otvorom tela oči

OHEŇ-horká, spája sa s orgánom srdce/tenké črevo a otvorom tela jazyk

ZEM-sladká, spája sa s orgánom slezina/žalúdok a otvorom tela ústa

KOV-ostrá, spája sa s orgánom pľúca/hrubé črevo a otvorom tela nos

VODA-slaná, spája sa s orgánom obličky/močový mechúr a otvorom tela uši

Podľa čínskej liečby stravou a diagramu Piatich elementov má všetko-aj pokrmy-päť chutí: sladkú, kyslú, slanú, štiplavú a horkú a každá z nich „vstupuje“ do jedného z piatich orgánov. Sladká vstupuje do sleziny-žalúdka, kyslá si nachádza cestu do pečene-žlčníka, horká vstupuje do srdca-tenkého čreva, trpká do pľúc-hrubého čreva a slaná do obličiek-močového mechúra. Správne množstvo chuti orgán stimuluje a prospieva mu a naopak, priveľa chuti mu škodí a bráni plniť jeho funkcie.

Väčšinu chutí rozoznáme jednoducho-sójová omáčka je rovnako ako morské riasy slaná, citróny sú kyslé, zázvor, cesnak, jarná cibuľka, čili a čierne korenie sú štiplavé, ocot zase kyslý a horký. Potreba udržať v strave rovnováhu chutí je ďalším dôvodom, aby sme jedli viac zeleniny a ovocia, lebo na rozdiel od mäsa a potravín s obsahom uhľlohydrátov poskytujú celú škálu chutí a často aj ich kombináciu. Napríklad špargľa je jemne štiplavá a horká, zeler a šalát sú horké a sladké, paradajky, grapefruit a kivi sladké a kyslé.

Sladké potraviny, môžu byť aj niektoré „zdravé“ ako hrášok, šampiňóny, orechy, ba dokonca aj ryža.

Elementy a svetové strany:

DREVO-Východ, JuhoVýchod, OHEŇ-Juh, ZEM-SeveroVýchod, Centrum, JuhoZápad, KOV-Západ, SeveroZápad, VODA-Sever

Každá svetová strana predstavuje určitú oblasť nášho života. Napr. Sever sa spája s kariérou v zmysle cesta životom, kariéra v zamestnaní/podnikaní. SeveroVýchod reprezentuje „kontempláciu“-vzdelanie. Je to akoby obdobie medzi smrťou a narodením, zvažovaní a vyhodnocovaní, čo sme sa počas celého života naučili. Východ sa spája so zdravím. JuhoVýchod s bohatstvom, finančnými tokmi. Juh reprezentuje postavenie v spoločnosti, ako nás vnímajú ľudia. JuhoZápad je láska, vzťah dvoch ľudí. Západplány do budúcnosti, deti. A SeveroZápad sú naši priatelia, naše „siete“.

Svetové strany súvisia aj s členmi rodiny a môžete to využiť, zabaviť sa pri robení zasadacieho poriadku:

Otec-SZ, Matka-JZ, Najstarší Syn-V, Stredný Syn-S, Najmladší Syn-SV, Najstaršia Dcéra-JV, Stredná Dcéra-J, Najmladšia Dcéra-Z

Elementy spolu súvisia a navzájom sa ovplyvňujú:

DREVO-vytvára OHEŇ, oslabuje VODU a kontroluje ZEM

OHEŇ-vytvára ZEM, oslabuje DREVO a kontroluje/ničí KOV

ZEM-vytvára KOV, oslabuje OHEŇ a kontroluje VODU

KOV-vytvára VODU, oslabuje ZEM a kontroluje DREVO

VODA-vytvára DREVO, oslabuje KOV a kontroluje/ničí OHEŇ

4.gif

Možnosti ako stvárniť jednotlivé elementy v obytnom priestore a záhrade:

VODA

V interiéroch: čerstvá voda, akvárium, izobé fontánky, sklené predmety, čierne predmety, čierne látky, nepravidelne tvarované predmety.

V exteriéroch: rybník, potôčik, fontána, vtáčie napájadlo, ale aj nepravidelne tvarované sklené predmety. Z rastlín sú vhodné najmä druhy so zvlnenými listami a nepravidelným vzrastom. Napr. skalníky, vodné rastliny.

DREVO

V interiéroch: rastliny, predmety z dreva, papiera, predmety s vysokám, úzkym tvarom a zelenej farby.

V exteriéroch: prvok drevo posilnia všetky štíhle, stĺpovité rastliny alebo predmety, ťahajúce sa do výšky. Napr. z rastlín plamienok, divozel malokvetý, tis obyčajný. Z predmetov je najlepšie použiť stĺpy či štíhle figúry. Účinok sa zintenzívni zelenou farbou.

OHEŇ

V interiéroch: otvorený kozub, červené a špicaté predmety.

V exteriéroch: dohora zašpicatené rastliny, alebo so špicatými listami, s tŕňmi. Napr. ruže, fakľovky, smrek, záhradné lampy, kzub a gril.

ZEM

V interiéroch: hnedé, hutné, ploché a široké predmety zo sadry, porcelánu, hliny a keramiky alebo prírodných vlákien.

V exteriéroch: rozložité rastliny ako vres obyčajný, borievka rozprestretá, ako aj ploché a široké predmety zo sadry, z porcelánu, hliny či keramiky

KOV

V interiéroch: oblé alebo oválne kovové predmety

V exteriéroch: keďže oblé alebo guľovité objekty zastupjú energiu kovu, vhodné su zaoblene zastrihnutý krušpán vždyzelený, gypsomilky, ale aj farebné gule, oblé a oválne figúry.

1.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?